Centralne ogrzewanie (C.O.) to jednoczesne ogrzewanie wielu pomieszczeń przy wykorzystaniu ciepła sieciowego.
Przy ogrzewaniu wykorzystuje się ciepło wyprodukowane w elektrociepłowni, ciepłowni lub specjalnym pomieszczeniu gospodarczym, nazywanym często kotłownią.
Centralne ogrzewanie składa się z:
Jest to woda wodociągowa, która podlega procesowi podgrzewania w węźle cieplnym.
Ciepło sieciowe w postaci gorącej wody przekazuje energię cieplną wodzie wodociągowej i krąży w obiegu zamkniętym pomiędzy źródłem ciepła, a węzłem. Po podgrzaniu, woda dostaje się do instalacji wewnętrznej budynku, gdzie kierowana jest prosto do naszego kranu.
Sieć ciepłownicza oraz współpracujące z nią urządzenia lub instalacje służące do wytwarzania lub odbioru ciepła.
Każdy system posiada źródło, czyli miejsce, w którym wytwarzane jest ciepło. Jest ono następnie przekazywane ze źródła (w formie ciepłej wody lub pary wodnej o odpowiedniej temperaturze) do sieci ciepłowniczych przedsiębiorstw zajmujących się jego dostawą do odbiorców – klientów.
Zjawisko niskiej emisji polega na powstawaniu (najczęściej na obszarach: miejskich, gęsto zaludnionych) wysokich stężeń zanieczyszczeń powietrza.
Spowodowane jest to głównie:
Zbyt duża ilość takich zanieczyszczeń powoduje różnego rodzaju choroby, alergie, astmę, zapalenie spojówek, uporczywy kaszel i katar, a także wpływa na pogorszenie samopoczucia.
Niska emisja powoduje również zmiany klimatyczne na całym świecie, przenikanie zanieczyszczeń do wód i gleb, niszczenie zabytków w wyniku osadzania się na nich dwutlenku siarki.
Dlatego tak ważne jest ograniczenie niskiej emisji poprzez likwidację indywidualnych palenisk węglowych i zastąpienie ich ciepłem sieciowym lub źródłem alternatywnym. Wpłynie to pozytywnie na nasze zdrowie, ale również na zieleń otaczającego nas środowiska.
Jest to zespół połączonych ze sobą urządzeń technologicznych służących do zmiany rodzaju lub parametrów nośnika ciepła dostarczanego do odbiorcy ciepła. Zadaniem węzłów cieplnych jest rozdział dostarczanego siecią ciepła do poszczególnych gałęzi odbiorczych.
Węzeł cieplny składa się m.in. z: wymiennika C.O., wymiennika C.W.O., automatyki, licznika ciepła, regulatora różnicy ciśnień i przepływu, filtra do redukcji ciśnienia wodociągowego, pompy obiegowej C.O., pompy cyrkulacyjnej C.W.U, zaworów regulacyjnych, czujników temperatury.
Ze względu na liczbę ogrzewanych budynków wyróżnia się:
Węzeł cieplny może być Twoją własnością lub OPEC.
Pamiętaj, że decydując się na węzeł cieplny, który jest własnością Okręgowego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej zyskujesz profesjonalną obsługę urządzeń, nie ponosisz ewentualnych kosztów napraw czy późniejszych modernizacji.
Ciepłomierz (licznik ciepła) to układ pomiarowo-rozliczeniowy służący do pomiaru ilości ciepła dostarczanego do instalacji ogrzewczej obiektu i rozliczeń z odbiorcą ciepła.
Jednostką miary cieplnej w układzie SI jest dżul (J); jest ona jednak zbyt mała do użytku praktycznego, dlatego za używaną w rozliczeniach jednostkę przyjmuje się gigadżul (GJ).
Wymiennik ciepła jest urządzeniem, które przekazuje ciepło z czynnika grzewczego do czynnika ogrzewanego bez mieszania tych czynników.
Taryfa dla ciepła to zbiór cen i stawek opłat za wytworzenie i przesyłanie energii cieplnej dostarczanej do odbiorców.
Aktem prawnym, normującym zagadnienia ustalania i zatwierdzania taryf dla ciepła jest przede wszystkim ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz. U. z 2006 r. Nr 89, poz. 625 z późn. zm.).
Czym różni się elektrownia od elektrociepłowni? Produktem, który powstaje w każdym z tych miejsc – w elektrowni jest to jedynie energia elektryczna, a ciepło – produkt uboczny – odprowadzany jest do otoczenia. Elektrociepłownia w jednym procesie technologicznym, produkuje i przekazuje do sieci zarówno energię elektryczną jak i ciepło. To właśnie jest kogeneracja. Dzięki wytwarzaniu ciepła w procesie kogeneracji unikamy dodatkowej emisji zanieczyszczeń i substancji szkodliwych, które powstałyby gdyby produkty te były wytwarzane podczas odrębnych procesów produkcyjnych. Kogeneracja zwiększa nawet do 50% stopień wykorzystania energii zawartej w paliwie do produkcji ciepła i energii elektrycznej. Przekłada się to na oszczędność milionów ton węgla rocznie.
Ważną zaletą układów skojarzonych jest ich wysoka efektywność ekonomiczna oraz zdolność do spełniania w większym stopniu stale rosnących wymagań z zakresu ochrony środowiska naturalnego w porównaniu z układami rozdzielonymi. Z tego względu należy się spodziewać, że układy skojarzone będą miały duże znaczenie w kształtowaniu systemów zasilania w energię, szczególnie w krajach dokonujących przeobrażeń w kierunku gospodarki rynkowej. Podstawowe oszczędności energetyczne, występujące w układach skojarzonych, polegają na pełniejszym wykorzystaniu energii dostarczanej w paliwie lub inaczej ujmując, zminimalizowaniu ciepła odpadowego, które towarzyszy rozdzielonemu wytwarzaniu ciepła użytecznego i energii elektrycznej.
Do skojarzonego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej wykorzystuje się różne urządzenia i układy technologiczne, do których należą, m. in. następujące źródła ciepła:
Białe certyfikaty to forma dofinansowania, która możliwa jest do uzyskania w ramach realizacji przedsięwzięć proefektywnościowych.
Przykładem jest np.
Są to świadectwa efektywności energetycznej wydawane za uzyskaną oszczędność energii w wyniku przeprowadzonych prac i przedsięwzięć modernizacyjnych.
Przyznawane są na podstawie wniosków składanych w Urzędzie Regulacji Energetyki (URE). Każdy wniosek podlega indywidualnej weryfikacji i musi zawierać audyt efektywności energetycznej określający efekt energetyczny realizowanego przedsięwzięcia.To maksymalne ograniczenie emisji CO₂ w gałęziach transportu, przemyśle oraz energetyce. Wybór i realizacja nisko oraz zeroemisyjnych źródeł energii to jeden z kroków rozwoju dla nas wszystkich.
Efektywność energetyczna (ang. energy efficiency) to stosunek uzyskanych wyników, usług, towarów lub energii do wkładu energii (dyrektywa 2006/32/WE). Efektywność energetyczna to jeden z podstawowych czynników pożądanych efektów ekologicznych, poprawy konkurencyjności oraz bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Przykłady:
Elektrociepłownie w Gdańsku i Gdyni -
PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże w Gdańsku są największym producentem ciepła i energii elektrycznej na Pomorzu, zaspokajając ponad połowę potrzeb grzewczych w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i Rumi. Dążąc do sprostania wyzwaniom zrównoważonego rozwoju miast i mając na celu realizację celów środowiskowych oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego mieszkańcom, Oddział Wybrzeże zawarł z Miastami Gdańsk i Gdynia oraz z Gminą Kosakowo Porozumienie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju. Sieć wciąż dynamicznie się rozwija i dociera do coraz większej rzeszy odbiorców zapewniając im komfort cieplny.
PGE Energia Ciepła prowadzi działania modernizacyjne budynków służące poprawie efektywności energetycznej. W skład działań wchodzą termomodernizacje oraz demontaże indywidualnych urządzeń służących do grzania wody użytkowej lub do ogrzewania. Tym samym firma wpływa na poprawę jakości powietrza oraz komfort mieszkańców.
Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wytwarza, dystrybuuje i dostarcza energię cieplną oraz wytwarza energię elektryczna w procesie kogeneracji. Działamy na terenie Gdyni, Rumi, Wejherowa, Gminy Kosakowo oraz dostarczamy ciepło do miejskiej sieci ciepłowniczej na terenie Redy, zapewniając odbiorcom ponad 60 % pokrycia zapotrzebowania lokalnego na ciepło. Korzystanie z miejskiej sieci ciepłowniczej zapewnia komfort i bezpieczeństwo. Przyłączenie do msc gwarantuje stałe dostawy ciepłej wody użytkowej oraz ciepła do ogrzewania budynku.
Dzięki przyłączeniu się do miejskiej sieci ciepłowniczej mieszkańcy otrzymują ciepło w wygodny, bezpieczny i opłacalny sposób. Dodatkowo, pobierając ciepło z sieci, odbiorcy dbają o środowisko, gdyż jest to dużo bardziej ekologiczny sposób produkcji energii niż stosowanie indywidualnych piecyków.
Zapotrzebowanie Miasta Gdyni na ciepło przedstawia się na poziomie1 900 833 MWh. Za największe zużycie odpowiada sektor mieszkalnictwa, w tym sektor mieszkalnictwa wielorodzinnego – 941 388,9 MWh oraz jednorodzinnego – 489 166,7 MWh. Ciepło sieciowe pokrywa zapotrzebowanie miasta w ciepło na poziomie 53%.
Elektrociepłownia Gdyńska jest wysokosprawnym i efektywnym źródłem wytwarzania ciepła i energii elektrycznej w kogeneracji ze średnioroczną sprawnością wytwarzania powyżej 75%.
Łączna długość sieci ciepłowniczych, którymi dostarczane jest ciepło z Elektrociepłowni Gdyńskiej do poszczególnych odbiorców wynosi ponad 277 km.